14/06/2020

Çocuk ve Sosyal Medya | Sosyal Medya Davranışları

ile Arfbot

Birçoğu için, “iyi davranış” fikri, size parmağını sallayan birinin görüntülerini çağrıştırır. Görgü kuralları basitçe başkalarını düşünmektir. Sosyal medyadaki iyi davranışlar, bu posta simgesine basmadan önce düşünmek için biraz zaman ayırmak anlamına gelir.07

Çevrimiçi ortamda ne yaptığınıza bakmak, sanki başka biriymişsiniz gibi bakmak ve eylemlerinizin ve kelimelerinizin başkalarına nasıl göründüğünü anlamak demektir.

Görgü kuralları sahte olmak ya da emmek değildir. Görgü kuralları, insanları kapatmadan ve iletişimi kesmeden çevrimiçi dünyaya eklemekle ilgilidir.

Aynı zamanda sizi korumakla da ilgilidir.

Medya davranışları her zaman çevrimiçi davranış ve seçenekler ortaya çıktıkça gelişirken, bunlar sizin ve takipçilerinizin bugünkü iletişim yöntemlerinden yararlanmanıza ve bunlardan yararlanmanıza yardımcı olacak temel yönergelerdir:

  • Asla başkasının resmini izinsiz yayınlamayın. Bu kaba değil, başka bir kişinin imajını veya kişisel bilgilerini de yayıyor (örneğin, belirli bir tarihte bahçenizdeki bir partide oldukları). Her zaman izin alınız ve kişi hayır diyorsa kararına saygı gösterin.
  • İlk kurala ek olarak – ASLA bir kişiyi rızası olmadan etiketlemeyin.
  • Kızgın olduğunuzda asla yayınlamayın . Bunu yapmak aptalca veya düşüncesiz görünmenizi sağlar. Aynı zamanda insanlara zarar verebilir, çünkü görüşünüz söz konusu kişinin bakış açısından koşulları dikkate almayabilir. Başka birinin eylemleri sizi rahatsız ettiğinde, o kişiyle yüz yüze veya özel mesajla konuşmak daha iyi bir yanıttır. Muhtemelen siz ve sizi kızdıran kişinin düşündüğünüz kadar farklı veya çatışmasız olduğunu göreceksiniz.
  • 24 saatlik kuralı hiç duydunuz mu? Kızgın olduğunuzda ilk duygularınızı yazmanız daha iyi hissetmenize neden olsa da, üzerinde uyuyuncaya kadar düşüncelerinizi yayınlamayın. Serinlemek için biraz zaman ayırın. Bu şekilde, daha sonra pişman olacağınız anın sıcağında bir şey iletmezsiniz.
  • İlişki durumunuzu değiştirirseniz, önce diğer ilgili kişilere bildirin. Sen ve Rahim ya da Rachel dışarı çıkıyorsunuz. Ancak tüm dünyanın önünde bir gönderi yapmadan önce Rahim veya Rachel ile iletişime geçin ve düşüncelerinizi açıklayın. Kim bilir? İnternette sonsuza dek zamana kilitlenmeden önce tükürükten kaynaklanan herhangi bir hasarı bile onarabilirsiniz.
  • CAPS konusunda dikkatli olun! Büyük harflerle vurgulanan seçim kelimelerinin anlamanıza yardımcı olduğu zamanlar vardır. Kapaklara bütün bir ifade koymak, göze çarpmayan hiçbir şeyle bağırmamanız anlamına gelir. Her şey sınırlardaysa, hiçbir şey vurgulanmaz.
  • Görüntülü sohbet ederken veya video gönderirken arkanızda ürpertici veya kaba bir şey olmadığından emin olun. Birisinin önünde biraz sohbet eden ya da biraz şiddet dolu görünen bir posterin önünde sohbet ettiğini düşünün. Bu ürpertici görüntüler sadece söylediklerinizi saçma görünmekle kalmaz, bir iş başvurusunda bulunduğunuzda veya yeni arkadaşlar edinmek istediğinizde size musallat olurlar.

Kendi iyi bir liste yapmak ve arkadaşlarınızla paylaşın. Diğer insanların düşüncelerine ne kadar saygı gösterirsek, hayatı herkes için ödüllendirmek o kadar iyi olur.