31/07/2022

Pozitif Haber: Sudaki Hormonlar İçin Filtre

ile Arfbot

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, hormonları sudan süzebilen bir filtre işlemi geliştirdi.

Musluk suyu iyi kontrol edilen gıdalardan biridir. Bununla birlikte, şimdiye kadar filtrelenmesi o kadar kolay olmayan maddeler var. Bunlar hormonları içerir. Her şeyden önce, sudaki tüm kirleticileri filtreleyebilecek bir filtre eksikliği vardı. Sudaki düşük hormon konsantrasyonu ve bu moleküllerin boyutu şimdiye kadar başlangıcı zorlaştırdı. Halihazırda arıtılmış ve arıtılmış bir litre su, yaklaşık 100 nanogram çok çeşitli hormon içerir.

Ancak Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü bir yol buldu. Hormonları sudan hızlı ve verimli bir şekilde filtreleyebilen bir yol. Endüstriyel ortaklar tarafından ve dolayısıyla büyük kanalizasyon arıtma tesisleri tarafından da kullanılabilen bir araç üretildi. Kirleticiler, aktif karbonun dahil edildiği yarı sıvı geçirgen bir malzeme duvarından süzülür. Bu, atık suyun mikroorganizmaları ve büyük kirleticileri filtreden geçirildiği anlamına gelir. Bunun arkasında, karbon ve hormon molekülleri ile kimyasal bir bağ oluşturan özel bir aktif karbon tabakası bulunur. Bu, onlara bağlı kalmalarını sağlar. Ek olarak, bu işlem, büyük miktarlarda suyun akma potansiyeline sahiptir. Bu filtre sistemi, büyük endüstriyel tesislerin yanı sıra ev içi kullanım için de uygundur. Endüstride bir ilk proje şimdiden planlanıyor.

Bilim insanları ‘Sudaki hormonal mikro kirleticilerin yok edilmesinde bizi büyük bir adım daha ileriye taşıyacak umut verici bir teknoloji geliştirdiğimize inanıyoruz.’ açıklamalarında bulundu.

Bu “Pozitif Haber; Sudaki Hormonlar İçin Filtre” gibi çocuklar ve ebeveynler için eğlenceli ve yararlı diğer tüm içeriklere arfbot.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir.

Diğer blog yazılarımız için; tıklayınız.